Nox sistemleri Euro 5 ağır vasıta araçlarla düzenlenerek Euro 6 motor ağır vasıta araçlarında düzenli olarak kullanılan sistemdir. Bu sistemler Avrupa standartlarında olduğu için Avrupa Devletlerinin çoğunda kullanımı zorunludur. Sistem Adblue sistemleri ile birleşik olarak çalışmaktadır.
İki adet Nox sensörü bulunur. Bunlardan biri Scr katalizörüne giren gaz ve adblue sıvısını kontrol etmektedir. Diğer sensör ise Scr katalizöründen çıkan değerleri kontrol emek için kullanılmaktadır. Bunlardan birinin bozulması durumunda adblue sisteminin arıza göstergesi bildirebilir.
NOX Sensörü, Lambda Sensörü olarak da bilinebilir ve egzoz gazın iç kısmındaki oksijeni algıyalan motor ECU’suna bilgi veren bir sensördür.

NOX SENSÖRÜ ARIZASI 

Son dönemlerde sıkça karşılaşılan şikayetlerden biri de nox sensör arızası kullanıcıların özel yetkili servislere başvurduğunda yüksek meblağlarda fiyat çıkarıldığı söylenmektedir. Nox arızası giderilebilmesi için kullanılan emülatörler ve arıza tespit cihazları sayesinde hata kodlarını silebilir ve sistemi bu şekilde geçersiz kılabilirsiniz. Katalik teknolojisinin verimliğini ölçen nox sensörü scr sistemi ile entegre şekilde çalışmaktadır. Bu arızaların giderilmediği zamanlarda beynin tamamen değiştirilmesine kadar giden sorun var arızalar ile karşılaşılabilmektedir. Nox sensörü arızaları konusunda size yardımcı olabilecek cihazlar sayesinde uygun fiyatlara nox sensör tamiri, scr sistem tamiri gerçekleştirebileceksiniz.

NOX SENSÖRÜ İPTALİ

eni nesil araçlarda iki Lambda sensörü mevcuttur. Malzeme birikimi zaman geçtikce sensörün hassasiyetini düşürebilir kimi zaman kopmasına bile neden olmaktadır. Sensörün hassasiyeti azaldığı zaman ya da koptuğu zaman motor ECU’su hatalı olarak geri bildirim alır veya hiç bildirim almayabilir. ECU hatalı olduğu zaman motor performansı azalır ve yakıt tüketimi artar. Ucuz yakıt veya araç üreticisi tarafından kullanılmasını istenmeyen yakıtlar bunlara neden olmaktadır.

NOX sensörünü tamir etmek ya da değiştirmek oldukça maliyetlidir. NOX sensör sistemini araçtan iptal ederseniz eğer onarım masrafından ve yakıt tüketiminden tasarruf etmiş olursunuz. Araç ECU’su NOx sensör sistemini kaldırmak için modifiye edilir ve NOx sensörün kendisi de araçtan çıkartılabilir. Nox sensörünü devre dışı bırakmak için adblue emulatörleri kullanılmaktadır.